13. 2. 2008

Californication (2007)

David Duchovny se ve své druhé výrazné seriálové roli stal spisovatelem Hankem Moody prožívající krizi, jak literárně-kreativní, tak partnerskou, přičemž obě spolu samozřejmě souvisí. Druhá předchází první.

Čím mě seriál zpočátku překvapil, byly poměrně otevřené sexuální scény, neslušná slova v každé druhé větě a to, že Moodymu lezou holky do postele jako nebohá zvířátka do kelímků od mcdonalda. Nevím, jestli se scénárista radil s Duchovnym a bral to z jeho vlastních zkušeností, ale nějakých šest postelových situací (kterým obyčejně předchází pozdrav a dvě věty) za dva díly se zdá trochu moc. Další věc, která se mi postupem času přejídala, byl vulgární slovník. Někdy jsem jenom zvědavě poslouchal, do jakých vět to slovo „fuck“ ještě vnutí a unikal mi jejich pravý smysl.

Seriál se stává nejsilnější, když se odpoutá od těchto předem stanovených žánrových nutností a položí se do toho trochu srdíčka. Dialogy Moodyho s jeho dvanáctiletou dcerou nebo s expartnerkou jsou napsané skvěle.

Závěrečný pocit je takový, že na další sérii, pokud nějaká bude, se podívám rád, ale věty ze seriálu (včetně těch nesprostých) nikde citovat nebudu.

čsfd
imdb

Žádné komentáře: